Ana Tema Kent Zenginliklerini Gün Yüzüne Çıkarmak Olmalı

2013 yılı başlarında yeni bir stadyum yapılmasına karşın TOKİ’ye devredilen 44 bin metrekarelik Kamil Ocak Stadyumu’nun, kapalı spor salonunun ve yüzme havuzunun yerine o zamanlar yüksek yoğunluklu yapılaşmaların gündeme geldiğini ifade eden Kenan Seçkin, kent insanının plana tepki göstermesi üzerine planın askıya alındığını belirtti

Gaziantep Akademik Meslek Odaları Bileşenleri olan Gaziantep Elektrik Mühendisleri Odası, Gaziantep Makine Mühendisleri Odası, Gaziantep Diş Hekimleri Odası, Gaziantep İnşaat Mühendisleri Odası, Gaziantep Eczacılar Odası, Gaziantep-Kilis Tabip Odası, Gaziantep Yeminli Mali Müşavirler Odası, Gaziantep Veteriner Hekimleri Odası ve Gaziantep Ziraat Mühendisleri Odası Başkanları Kamil Ocak Stadyumu hakkında ortak yazılı basın açıklaması yaptı.
Açıklamayı Gaziantep Akademik Meslek Odaları Bileşenleri adına Gaziantep Akademik Meslek Odaları Birliği Dönem Başkanı Kenan Seçkin yaptı. Seçkin, Gaziantep’in merkezinde planlanan meydanın şehrin dokusuna uygun olması için son fırsatın kaçırılmaması uyarısında bulunurken, plan tasarımında ana temanın kent ve kentin zenginliklerini gün yüzüne çıkaracak şekilde olması gerektiğinin altını çizdi.
İyileştirme rağmen plan
insanların içine sinmedi
Yeni planın 12 Ocak 2018 yılında değişikliğe uğramış olarak Büyükşehir Belediye Meclisi’ne getirildiğini vurgulayan Seçkin, toplantıya kenti seven meclis üyelerinin katılmadığını belirterek, “Eski plana göre çok daha iyileştirilmesine karşı yine insanların içine tam sinmedi. Yeni belirlenen emsal katsayısının yüksek katlı yapılaşmaya neden olmasından kaygılarımız bulunmaktadır. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın, Fatma Şahin’inde içine sinmemiş ve 15 Ocak 2018 tarihinde tekrar Büyükşehir Belediye Meclisi’ne göndermiştir” şeklinde konuştu.
Seçkin, “Bir kentli olarak hassasiyetimize her zaman önem veren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Sayın, Fatma Şahin’e plan hakkında kaygılarımızı ilettiğimizde; Gaziantep İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Çeliktürk ve Gaziantep Mimarlar Odası Başkanı H. Özgür Girişken’i toplantıya davet etmiş ve plan hakkında görüşlerimizi almıştır. Belediye yetkililerimize plan hakkında da kaygılarımızı ilettiğimiz bu istişarenin ardından plan meclise tekrar gönderilmiştir” diye açıklama yaptı.
Planlanan meydanın kentin
dokusuna uygun olması gerekir
Yeni yapılacak meydanda ileride sıkıntı yaşanmaması için mülkiyetinin TOKİ’de değil de kentin ukdesinde olması gerektiğini bir kez daha hatırlatan Seçkin, yani mülkiyetin Büyükşehir Belediyesi’nde olması gerektiğine dikkat çekti. “Önemli olan inşaat alanın kaç metrekare olması değildir. Önemli olan yapılacak inşaatların ve planlanan meydanın kentin dokusuna uygun olması gerekir. Plan tasarımında ana tema kent olması, kentin zenginliklerini gün yüzüne çıkartacak şekilde olması gerekir. Ana temanın inşaat alanı değil meydan olması gerekir. Yapılacak alanın 7/24 ya da günün büyük bir bölümünde canlı bir meydan olacak şekilde tasarlanması gerekir” dedi.
Şehri ziyaret eden turist
sayısı hızla artıyor
Her geçen gün ilimizi ziyaret eden turist sayısının hızla arttığını kaydeden Akademik Meslek Odaları Birliği Dönem Başkanı Kenan Seçkin, konuşmasını şu şekilde devam ettirdi: “Hızla artan turist sayısı böyle bir meydana ihtiyacı ortaya çıkarmaktadır. Ana temanın kent olmadığı kentin dokusuna uygun olmayan tasarımların, kent dokusuna uygun hale getirilmesi konusunda sonuna kadar girişimlerde bulunacağımızı, bu şehirde yaşan kentliler olarak kentimize sahip çıkacağımızı belirtmek isteriz. Gaziantep merkezinde planlanan meydanın şehrin dokusuna uygun olması için bu son fırsatın kaçırılmaması gerekir.”