29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kokteyli Düzenlendi.

Değerli Meslektaşlarımız;

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kokteylinde Tabip Odamız Başkanı Dr. Ramazan Sürücü’ nün konuşma metni ektedir.

Bilgilerinize sunar, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

 Sevgili meslektaşlarım değerli konuklar hepinizi Gaziantep-Kilis tabip odası yönetim kurulu adına saygıyla selamlıyorum.

Her yıl olduğu gibi bu yılda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kokteylinde bir araya geldik. “Demokratik, laik, eşit, özgür, adil, bağımsız ve barış içinde bir geleceğe hep birlikte yürüyeceğimiz inancıyla Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96. yılını kutluyoruz.

  1. yılını gururla, onurla ve coşkuyla kutladığımız Cumhuriyet bayramı haftasında, Tabip Odası olarak bu anlamlı günde sizlerle, buluşmaktan mutluluğumuzu ifade etmek isterim. Cumhuriyet kokteylimize hepiniz hoş geldiniz.

Huzurlarınızda en büyük ortak değerimiz Cumhuriyetimizin, kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına ve bu uğurda canlarını vermiş, bu toprakların bütün evlatlarına saygı ve minnetlerimi arz ediyorum. Ülkesine, Cumhuriyete, demokrasiye, mesleğine ve geleceğine sahip çıkmanın bilinci ve onuruyla, devam ettirdiğimiz bu yürüyüşün devam edeceğine sonsuz inancımla, hepimizin Cumhuriyet bayramınızı kutluyorum.

Çağdaş, Laik ve demokratik, yönetimin kuruluşunun, emperyalizme karşı direnişin, bir ülkenin yoktan varoluşunun adıdır Cumhuriyet! Ezilen tüm dünya halklarının kurtuluş mücadelelerine umut olmuş, ışık olmuş, zorlu bir direniş ve destansı bir zaferin sonucudur Cumhuriyet.

Cumhuriyet demek demokrasi, özgürlük ve laiklik demek, cumhuriyet demek eğitimde, adalette, sağlıkta fırsat eşitliği demek. Cumhuriyet demek kadınların özgürlüğü demek.

Hayatını insanlığa ve yaşatmaya adamış onurlu bir mesleğin mensupları olarak, yeminimizle de sadık kaldığımız değerler en çok cumhuriyet rejiminde mümkündür. Ülke olarak son zamanlarda gerek ekonomik, gerek sosyal anlamda çok çalkantılı ve sıkıntılı süreçlerden geçiyoruz. Cumhuriyetimizin kazanımları bugünümüzde büyük tehdit altındadır. Cumhuriyete ve Demokrasi düşmanlarına, diktatörlüğe, gericiliğe karşı durmak, Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh, Cihanda sulh’ ve ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ şiarından şaşmadan bilimi rehber almak hepimizin görevidir.

Toplum olarak dünyada emperyalizme karşı eşsiz bir zafer kazanarak, kurduğumuz bu cumhuriyeti, ilelebet yaşatmak hepimizin görevidir. Biz hekimler olarak bu uğurda üzerimize düşen her türlü görev ve sorumluluğu almaktan asla vaz geçmeyeceğiz.

Yine Toplumların çalkantılı süreçlerinde dayanma gücünü artıran en önemli faktörlerden birisi sanat ve edebiyattır. Bu bağlamda Cumhuriyet kokteylinin çok anlamlı olduğunu düşünüyoruz ve burayı dolduran sizlerin de bu fikrimizi desteklediğini görmekten mutluyuz.

Son olarak bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen yönetim kurulu üyelerimize ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.

Saygılarımla