“KARBON MONOKSİT ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT”

GAZİANTEP-KİLİS TABİP ODASINDAN UYARI!

Karbon monoksit zehirlenmesi konusunda uyarı 06.02.2023 tarihinde yaşanan deprem nedeniyle karbon monoksit zehirlenmelerinde artış olması ihtimali bulunmaktadır. Belirtiler; dikkat bozukluğu, baş ağrısı, baş dönmesi mide bulantısı bulanık görme, nöbet geçirme, ajitasyon uyuşukluk uyuklama, ileri derecede olursa solunum durması bilinç kaybı olabilir. Karbon monoksit için çocuklar, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar risk altındadır. Bilinç kaybı gelişen kişilerde ölüm, kalıcı beyin hasarı, kalpte hasar, düşük veya anne karnında ölüm görülebilir.

Karbon monoksit odun, kömür, benzin ve diğer yakıtların yakılması ile oluşan renksiz kokusuz ve tatsız bir gazdır. Depremde ısınma amacıyla kullanılan bu yakıtlar karbon monoksit zehirlenmesine yol açabilir. Halkımız bu konuda dikkatli olmalıdır. Yukarıda yazılan şikayetleri olan insanlar en yakın acil servisine başvurmalıdır.

Önlem olarak doğal gaz ile kullanılan cihazlar kontrol edilmeli, bakımları yapılmalı, arabanızı çalıştırmadan önce garaj kapısını açın, kapalı yerde çalışır durumda bırakmayın doğal gaz cihazları yeterli oksijen almalı, cihaza oksijen girişi bloke edilmemeli, bacalar dışarıya bağlanmalı. Bacaların borusu açık ve temiz olmalı. Şofbenler standartlara uygun olmalı. Oksijen yetersiz olduğunda kendiliğinden sönen tipte olmalıdır. Yakıtla çalışan ısıtıcılar cam ve pencere açıkken kullanmalıdır.

GAZİANTEP-KİLİS TABİPODASI YÖNETİM KURULU