“Şiddetsiz bir sağlık ortamında emeğimizin karşılığını alarak “Hekimlik Yapmak İstiyoruz!”

 

“Şiddetsiz bir sağlık ortamında emeğimizin karşılığını alarak “Hekimlik Yapmak İstiyoruz!”

Değerli Meslektaşlarımız,

Hayata ve topluma adanmış bir mesleğin onurlu üyeleri olarak emeğimizle, bilgimizle, uzun yıllar süren eğitim ve mesleki deneyimlerimize dayalı birikimimizle insanlara sağlık  hizmeti veriyoruz.  Ancak, ne yazık ki sürekli olarak hedef gösterilmekten, her gün, her saat şiddete maruz kalmaktan mesleklerimizi yapamaz hale geldik. Sürekli şiddete uğrama tedirginliği ile çalışmak istemiyoruz.

Sağlık hizmetlerindeki aksamalar asla sağlık çalışanlarının üstüne yıkılamaz. Sağlıkta şiddet yapısaldır. Sağlıkta Dönüşüm Politikalarına bağlı olarak kışkırtılmış sağlık talebinin yarattığı kışkırtılmış şiddetin kurbanı olmaktan; sözlü, fiziksel saldırıya uğramaktan, darp edilmekten, yaralanmaktan, arkadaşlarımızı, meslektaşlarımızı kaybetmekten bıktık, usandık!

Dünyanın hiçbir ülkesinde sağlık çalışanlarının öncelikli talebi şiddetin engellenmesi olmadı. Sağlık çalışanlarının emeği bu kadar değersizleştirilip böylesi fiili ve sözlü şiddete maruz bırakılmadı.

Siyasi iktidarın bu konuda hiçbir adım atmadığını üzülerek görüyoruz. Ülkemizin hiçbir döneminde yaşanan bunca şiddete ve mağduriyete rağmen sonuç alıcı, caydırıcı adımlar atmayan kendi sağlık çalışanlarına ve çalışanların emeğine bu düzeyde sahip çıkmayan bir sağlık otoritesine rastlanmadı. Biz hekimler ve sağlık çalışanları bu koşullar altında görevimizi yerine getiremiyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın uyarılarımızı görmezden gelmesine artık dayanamıyoruz. Daha kaç sağlık çalışanının yaralanması, ölmesi bekleniyor.

Artık yeter! Tek bir sağlık çalışanının bile şiddete uğramasına tahammülümüz yoktur.

Sizleri 15 mart 2020 de Ankara’da yapılacak Büyük Beyaz Mitinge davet ediyoruz. Gün dayanışma ve birlik olma zamanı. Gelin hep birlikte haykıralım;
Artık yeter!

Şiddetsiz bir sağlık ortamında emeğimizin karşılığını alarak “Hekimlik Yapmak İstiyoruz!”

GAZİANTEP-KİLİS TABİP ODASI

Gaziantep-Kilis Tabip Odası tarafından organize edilen otobüslerle mitinge ücretsiz katılım için lütfen kayıt yaptırınız.

Bilgi ve kayıt için: 0(342)360 71 71